Etnokultūrinis projektas „Svečiuose pas Kaziuką“

Lietuvių liaudies žaidimai, lietuviškos dainos, sekamos pasakos, menamos mįslės, taikomos patarlės, priežodžiai – tai ilgaamžė mūsų senolių patirtis, kuri perduodama iš kartos į kartą. Senovės tradicijos padeda nepamiršti tautos šaknų. Visos etninės kultūros vertybės lavina vaiko vaizduotę, žadina šiltus jausmus gimtajam kraštui, padeda vaikui suvokti savo vaidmenį šeimos, giminės, bendruomenės ir tautos gyvenime, skatina perimti paprotines elgesio normas,  plečia ir gilina intuityvų vaiko supratimą apie gimtosios kalbos ir tarmės savitumą, ugdo meilę ir pagarbą gimtajam žodžiui, nuo mažens moko gyvos, turtingos ir vaizdingos kalbos. Klausydamiesi įvairių tautosakos žanrų, vaikai palaipsniui ima suvokti jų vertę ir grožį, pajaučia poreikį ir malonumą išreikšti save juos atlikdami, improvizuodami ir kurdami.

Nuo vasario 26 dienos iki kovo 5 dienos Kalvarijos sav. Sangrūdos pagrindinės mokyklos  pradinių klasių mokiniai ir jų mokytojos vykdė etnokultūrinį projektą „Svečiuose pas Kaziuką“. Pirmosios dienos buvo skirtos smulkiajai tautosakai: spalvingais raštais vaikai išmargino juostas,  ant jų užrašė pasirinktas patarles, posakius, priežodžius ir tokiu būdu visi išaudėme tautosakos juostą. Trečiąją dieną mus aplankė tautodailininkė Dalia Arminienė, pradinukai ir priešmokyklinukai dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose „Tautinis kostiumas ir lėlės“. Pamatėme, pačiupinėjome ir sužinojome daug įdomių dalykų apie kiekvieno Lietuvos etnografinio regiono tautinį kostiumą. Edukacijos pabaigoje vaikai pasigamino tautiniu kostiumu puoštą lėlytę. Patyrėme daug smagių ir nuoširdžių akimirkų.

Ketvirtadienis buvo ilgai lauktos išvykos į Virbalio Senųjų amatų centrą diena. Ten trečios ir ketvirtos klasių mokiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Duonos kelias“.  Penktadienis – lietuvių liaudies ratelių, žaidimų ir dainų diena. Su lietuvių liaudies kūrybos lobynais mus supažindino buvusi mokyklos mokinė Indrė ir jos kolegė Teresė, kurios atvyko iš Vilniaus universiteto folkloro ansamblio „Ratilio“.

Kovo 4 – oji  – pasakorių vaikštynių diena. Klasių atstovai lankėsi vieni kitų klasėse, aplankė ikimokyklinukų ir priešmokyklinukų klases, administracijos atstovus. Pasakoriai sekė pasakas be galo, pasakojo linksmas istorijas aukštaičių, dzūkų ir žemaičių tarmėmis.

Kovo 5 – ąją dieną įvyko baigiamasis visų veiklų renginys „Svečiuose pas Kaziuką“. Mokyklos sporto salėje įsikūrė keturi ,,Arbatų kiemeliai”. Kiekvieno kiemelio šeimininkai pristatė skirtingas vaistažolių arbatas, papasakojo apie vaistažolių naudą mūsų sveikatai, patarė, kaip ir kada arbatas naudoti.  Pirmokai vaišino kmynų arbata, antrokai virė čiobrelių arbatą, trečiokų kiemelyje kvepėjo mėtų arbata, ketvirtokai ragino paragauti liepžiedžių arbatos. Kiemeliuose buvo galima pasivaišinti ne tik kvapiomis, medumi pagardintomis, arbatomis, bet ir suvalgyti gabalėlį varškės sūrio, naminio pyrago, o labiau išalkę ragavo ir lašinukų su namine duona. Pasistiprinę dalyviai smagiai trypė polką, šoko lietuvių liaudies ratelius ir žaidė žaidimus.

Dėkojame už palaikymą visiems atvykusiems svečiams. Didžiausią padėką skiriame mamytėms, tėveliams ir kitiems šeimos nariams už iškeptą naminę duoną, pyragus, šviežiai suslėgtus sūrius, sumuštą naminį sviestą bei kitus gardumynus. Dėkojame už suruoštą šventinę vaikų aprangą ir sugaištą laiką ieškant molinių ąsočių, puodelių, lėkštelių ir puodynių. Moliniai indai mūsų ,,Arbatų kiemeliams” suteikė jaukumo ir autentiškumo.